درب اتوماتیک گردان

درب اتوماتیک گردان

به مجموعه ای از سه یا چهار درب که در یک محفظه ی استوانه ای بر روی یک محور مرکزی سوار می شوند و به دور یک محور عمودی می چرخند ، درب اتوماتیک گردان گفته می شود .

این نوع از درب های اتوماتیک به عنوان هوابند به کاربرده می شوند و عملی مشابه با آن را انجام می دهند و از جمله ی موثرترین نوع درب ها برای ذخیره انرژی می باشند . درب اتوماتیک گردان موجب رفت و آمد تعداد زیادی از افراد بدون ایجاد تداخل می شود .

درب اتوماتیک گردان

ساختار درب اتوماتیک گردان

معمولا در اطراف محور مرکزی درب اتوماتیک گردان سه یا چهار پانل به نام بال یا برگ وجود دارد . در این درب ها این قابلیت که کالسکه و چرخ های خرید جای داده شود وجود دارد ، زیرا از قطر زیادی برخوردار می باشند . بلندترین درب اتوماتیک گردان در اروپا با  4 بال و 5.2 متر ارتفاع می باشد .

یک محفظه ی نمایش شیشه ای در برخی از درب های گردان برای قرار دادن مجسمه های کوچک یا انواع جواهرات و بدلیجات و گیاهان و … وجود دارد که بدین وسیله می توان آن ها را در معرض دید عموم قرار داد .  علاوه بر این برای جلوگیری از تداخل در عبور و مرور می توان میله هایی را به بال ها و یا محور اصلی نصب کرد .

بال های درب اتوماتیک گردان معمولا شیشه ای یا ترکیبی از شیشه می باشند و در نتیجه موجب می شوند تا افرادی که از آن عبور می کنند ، قادر به مشاهده ی اطراف خود باشند تا برخورد ناگهانی نداشته باشند . در انواع دستی درب اتوماتیک با فشار آوردن به یک بال ، تمامی بال ها به حرکت در آورده می شود . یک دستگاه کنترل سرعت معمولا در درب های اتوماتیک گردان وجود دارد که قابلیت تنظیم دارند و از چرخش سریع درب جلوگیری می کند . همچنین در قسمت بالای درب های گردان خودکار سنسورهای ایمنی به کار برده می شود .

برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در آسمان خراش ها ، بهترین راهکار استفاده از درب های اتوماتیک می باشد که مانع از جابه جایی ناگهانی جریان هوا می شود .

این درب ها به طور معمول همواره در حالت بسته قرار می گیرند و بدین ترتیب باد وارد ساختمان نمی شود و هدر رفت انرژی ایجاد نمی شود .

در انواع مدرن درب اتوماتیگ گردان این امکان که تبدیل به درهای ثابت فردی در مواقع اضطراری شوند وجود دارد و در نتیجه موجب می شوند تا در شرایط خطری افراد با سرعت بیشتری از ساختمان خارج شوند و همچنین اشیاء بزرگ قابلیت حمل از آن ها را داشته باشد .

چرخش درب ها در کشور های مختلف در جهت های متفاوتی می باشد و عموما در کشور هایی که حرکت ماشین ها از سمت راست جاده می باشد چرخش درب در خلاف عقربه های ساعت می باشد و مردم از سمت راست درب ها عبور می کنند .

کشورهایی که حرکت ماشین هایشان از سمت چپ جاده می باشد از قبیل استرالیا و نیوزلند و …. چرخش درب های اتوماتیک در جهت عقربه های ساعت می باشد و در کشوری همچون بریتانیا چرخش درب ها مخلوط می باشد .

امنیت درب اتوماتیک گردان

با توجه به فاصله ی ما بین درب ها در درب های اتوماتیک گردان می توان یک عمل امنیتی انجام داد تا فقط یک فرد در هر زمان بتواند وارد یا خارج شود . از جمله مزیت هایی که این درب ها نسبت به درب های معمولی دارند این است که نفر دوم می تواند همزمان با نفر اول وارد شود  و این موضوع یک قابلیت امنیتی به حساب می آید .

درصورتی که تمایل به بالاتر بردن میزان امنیت در این نوع درب ها باشید ، می توانید شیشه های ضد گلوله برای آن ها به کار ببرید .

برخی از انواع درب های اتوماتیک گردان به صورت یک طرفه طراحی می شوند ، به این معنی که یا برای ورود می باشند و یا برای خروج می باشند و معمولا استفاده از آن ها بیشتر در فرودگاه ها رایج می باشد تا افراد نتوانند بازرسی های امنیتی فرودگاه ها را دور بزنند . نحوه طراحی این درب ها به گونه ای می باشد که یک سنسور آن ها را کنترل می کند و در صورتی که فردی در خلاف جهت قصد ورود از درب را داشته باشد ، درب با چرخش به عقب مانع از عبور فرد می شود . درب های یک طرفه خروجی برای این که افراد از پرداخت کرایه سرباز نزند در مترو ها و  مکان های حمل و نقل های عمومی و … بیشترین کاربرد را دارند . همچنین از آن ها در استادیوم ها ورزشی بزرگ و پارک ها و … نیز که برای ورود نیاز به پرداخت هزینه می باشد استفاده می شود . میله های موازی که به دیوار متصل می باشند در کناره های این درب ها به کار برده می شوند تا افراد قادر به عبور از کنار درب نباشند .

یک طرفه بودن درب ها گاها امکان دارد منجر به بروز خطرات بزرگی شود . برای نمونه در سال 1942 در یک کلوپ شبانه در بوستون آتش سوزی شبانه موجب مرگ حدود 492 نفر شد که تنها دلیل این میزان تلفات استفاده از درب گردانی بود که فقط اجازه ی وارد شدن را به افراد می داد . یک طرفه بودن درب مانع از خروج جمعیت زیادی از درب شد و از طرفی نیز استنشاق دود موجب مرگ فوری بیشتر آن ها شد . بنابرین بعد از این واقعه در ماساچوست یک قانون برای نصب دو پارتیشن با قابلیت چرخش 180 درجه در کناره های درب های گردان تصویب شد .

بعد از چندین مدت نیز یک قانون قضایی نصب یک درب لولایی در کنار درب های گردان را ضروری دانست .

تاریخچه

در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۸۱  ،  H. Bockhacker از برلین  اختراع  DE18349 را به عنوان  Tür ohne Luftzug یا Door without draft of air که بعد از وارد شدن کاربر به کمک یک سیلندر چرخشی درب به حرکت در می آمد را ثبت کرد.

در 7 آگوست ۱۸۸۸  Theophilus Van Kannel از فیلادلفیا , اختراعش را به عنوان ساتار درب طوفان ثبت کرد. در این اختراع سه پارتیشن درب های چرخشی به نمایش گذاشته شد و مزایای زیادی از قبیل بی صدا بودن ، ممانعت از ورود گرد و غبار و هوا را دارا بود . این درب ها امکان یک عمل  وارد یا خارج شدن از درب را فراهم می نماید و در هنگام وزش باد شدید نیز باز نمی شوند . برای عبور اشیای با طول زیاد از این درب ها می توان یک پارتیشن را باز نمود .

Van kannel  دلیل این اختراع را ترسیدن  از باز کردن درب برای دیگران به خصوص خانم ها دانست .

اولین درب گردان چوبی در جهان در سال 1899 برای رستوران یک رهبر در میدان تایمز در منتهن واقع در  Broadway بین خیابان ۴۳ , ۴۴ نصب شد. در سال ۲۰۰۷ Theophilus Van Kannel به سالن مشاهیر  مخترعان ملی بخاطر این اختراع پذیرفته شد.

پژوهش

در زمینه استفاده از درب های گردان و تاثیرات آن در صرفه جویی انرژی تحقیقات بسیار زیادی صورت گرفته است  . این مطالعات در زمینه اندازه گیری دقیق میزان هوا و حرارت در حال چرخش در داخل محفظه درب چرخشی می باشد .

میزان هدر رفت انرژی برای هر پره و چگونگی عایق کردن درب های گردان دو موضوع اصلی مطالعات بود که بیان کننده ی نمودارهایی برای میزان اتلاف انرژی در این نوع درب ها است . استفاده از درب های اتوماتیک گردان به عنوان درب ورودی  در مقابل سایر درب های اتوماتیک بسیار رواج پیدا کرده به طوری که بیشتر مراکز تجاری بزرگ استفاده از آن را ترجیح می دهند .

درب اتوماتیک گردان از جمله شیک ترین و بروزترین و زیباترین درب های هوشمند جهان می باشند و به افراد با سلیقه پیشنهاد مناسبی می باشد . استفاده بهینه از انرژی ویژگی بارز درب اتوماتیک گردان می باشد . این فرآیند با جلوگیری از برخورد هوا به صورت مستقیم هوای داخل درب اتوماتیک گردان با فضای بیرون  آن می باشد .

به عبارتی زمانی که از درب اتوماتیک گردان استفاده می کنید با وجود بسته بودن درب انگار همیشه باز می باشد . بنابراین توصیه می شود تا این نوع از درب ها را در مکان هایی که فضای بیرون ساختمان با فضای درون آن اختلاف دمای زیادی داشته باشد به کار برد .

جهت استعلام قیمت درب اتوماتیک و با سفارش درب اتوماتیک شیشه ای با شماره 09121388945 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *