درب اتوماتیک

نمونه کارهای اجرا شده درب اتوماتیک

اهمیت استفاده از درب های اتوماتیک

درب اتوماتیک به کار برده شده در ساختمان ها و مکان های عمومی و … نشان از گستردگی و رایج بودن استفاده از این نوع درب ها می باشد . درب های اتوماتیکی برقی امروزه در شکل های بسیار متنوع تولید می شوند که  دارای کاربرد های متنوع می باشند .

زیبایی ، ظاهر مدرن و همچنین صرفه جویی در مصرف برق از مهم ترین مزایای این درب ها به شمار می رود . در این مقاله سعی بر آن داریم تا کاربرد درب های اتوماتیک را بررسی نماییم .

مزیت های فراوانی که این دب ها دارند نشان دهنده ی اهمیت این درب ها و کاربرد آن ها می باشد .  در دنیای مدرن امروزه و ساختمان های  مدرن و لوکس امروزه استفاده از درب اتوماتیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد .

به کار بردن این درب ها امروزه از ضروریات می باشد و علاوه بر دادن جلوه ی مدرن به ساختمان ها ، آن ها را از دیگر خصوصیاتی که دارند نیز بهره مند می سازد . در زیر به مزیت های این درب ها اشاره می نماییم .

 • صرف جویی در مصرف انرژی

سوالی که در مورد صرفه جویی به وسیله ی درب های اتوماتیک پیش می آید این است که این درب ها چگونه می توانند منجر به صرف جویی شوند ؟ در پاسخ باید گفت که از جمله مواردی که موجب هدر رفت انرژی به خصوص در فصل های گرم می شود خارج شدن برودت تامین شده توسط سیستم های سرمایشی از قبیل کولر و … از درب ها می باشد . این امر شامل فصول سرد سال نیز می باشد که گرمای تامین شده توسط سیستم های گرمایشی از همین راه خارج می شود و در نتیجه به انرژی زیادی برای سرد یا گرم کردن خانه ها نیاز می باشد . باز و بسته شدن گاه و بی گاه درب ها در هنگام ورود و خروج و تعلل در بسته شدن آن ها موجب افزایش این هدر رفت می شود و استفاده از درب اتوماتیک می تواند این مشکل را بر طرف نماید و تا میزان زیادی مانع هدر رفت انرژی شود.

 • برقراری امنیت بیشتر

درب اتوماتیک دارای امنیت بیشتری نسبت به درب های معمولی می باشند و دلیل آن باز شدن سخت تر آن ها نسبت به درب های معمولی می باشد و در نتیجه به کار بردن آن ها در مغازه ، پارکینگ و ورودی ساختمان ها و … می تواند موجب برقراری بیشتر امنیت و پیشگیری از ورود های غیر مجاز افراد متجاز شود .

 • حفظ بهداشت به وسیله دربهای اتوماتیک بیمارستانی

استفاده از این درب ها در محیط های بیمارستانی به دلیل نبود نیاز به تماس دست از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و به میزان زیادی موجب حفظ بهداشت می شود . علاوه بر این استفاده از این درب ها در محیط های بسته ای که نیاز هست تا از ورود گرد و غبار و حشرات جلوگیری شود می تواند بسیار موثر باشد .

درب اتوماتیک چیست و دارای چه خصوصیاتی می باشد ؟

به انواعی از درب ها که باز و بسته شدن آن ها به وسیله ی چشمی های حساس به حرکت  یا نور و یا ریموت کنترل های الکترونیکی از راه دور انجام می شود درب اتوماتیک گفته می شود . این درب ها به دلیل راحتی باز و بسته شدن آن ها و سرعت باز شدن و امنیت زیادی که دارند جایگزین درب های سنتی می باشند که برای باز و بسته شدن نیاز به کمک دست دارند .

درب های اتوماتیک امروزه جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمان به دست آورده است و از آن ها با توجه به ویژگی ها و مسائل حفاظتی و امنیتی بالایی که دارند در زمینه های مختلفی استفاده می شود.

 همانگونه که از نامشان مشخص می باشد در هنگام باز و بسته شدن نیازی به استفاده از دست وجود ندارد و به صورت خودکار و به وسیله ی نیروی الکتریسیته باز و بسته می شوند و به همین علت نیز به آن ها درب برقی هم گفته می شود . بر روی برخی از  این درب ها با توجه به نوعشان سیستم هوشمندسازی خاصی سوار می کنند و اکثر آن ها نزدیک شدن افراد را با توجه به سنسور چشمی ای که در بالای آن ها تعبیه می شود حس می کنند .

در این درب ها میزان حساسیت سنسور ها قابلیت تنظیم دارند و در نتیجه می توان میزان حساسیت لازم در هنگام نزدیک شدن افراد و باز شدن درب را تنظیم نمود . علاوه بر این میزان سرعت باز و بسته شدن درب های اتوماتیک مختلف می باشد و با توجه به محل نصب درب و کارکرد آن ها متفاوت می باشد .

در برخی از انواع درب اتوماتیک نیز سیستم قطع کن وجود دارد که این وبژگی موجب می شود تا در صورت قرار گرفتن مانعی در مقابل آن ها متوقف شده و مجددا باز شوند .

تاریخچه

هارون اسکندریه ریاضی دان یونانی در حدود 2000 سال پیش توانست اولین درب اتوماتیک  را به وسیله ی آب و آتش اختراع نماید . با پیشرفت علم و تکنولوژی در حدود 65 سال پیش نیز زوج آمریکایی توانستند مدل جدید تر این درب ها را طراحی نموده و آن را به تولید انبوه رسانند .

از سال 1370 کاربرد این درب ها در ایران  در مکان های تجاری رونق یافت و با گذشت زمان استفاده از آن ها گسترده تر و بیشتر شد به گونه ای که شرکت های بسیاری به وسیله ی فناوری های به روز دنیا و با استفاده از دانش و علم  جدید  پیشرفته به تولید این درب ها پرداختند و به موفقیت های بسیاری نیز در این زمینه دست یافتند و درب های بسیار زیاد و متنوع با کاربری های مختلف تولید نمودند .

کدام یک از شرکت های اجرا کننده درب برقی اتوماتیک مورد اعتماد می باشند ؟

سوالی که هنگام خرید به ذهن می رسد این است که یک شرکت تولید کننده درب اتوماتیک چگونه مورد اعتماد واقع شود ؟

پاسخ این سوال برخی از خصوصیات و ویژگی هایی می باشد که شرکت های تولید کننده باید داشته باشند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم :

 • داشتن سابقه ی کاری : اگر شرکت تولید کننده دارای سابقه ی کاری درخشانی باشد حس اعتماد را در افراد ایجاد می نماید . در نظر داشته باشید که یک شرکت موفق و با تجربه همیشه در فکر ترقی و بهبود محصولات تولیدی خود از نظر کیفی و کمی می باشد و هدف آن ها جلب رضایت و توجه مشتری می باشد .
 • ارائه دادن انواع خدمات تخصصی : شرکتی قابل اعتماد می باشد که بتواند تمامی خدمات تخصصی مربوط به آن را ارائه نماید و مشکلات موجود در این زمینه را بر طرف نماید .

شرکت ایلیا درب از جمله تولید کنندگان این درب ها می باشد که تمامی خدمات مربوط به درب اتئوماتیک را با در نظر گرفتن راه های ارتباطی در اختیار مشتریان قرار می دهد و سابقه ی طولانی و درخشانی در این زمینه دارد که مورد اعتماد می باشد .

عملکرد درب اتوماتیک چگونه است ؟

سیستم های درب اتوماتیک به منظور باز و بسته کردن درب در محیط های مختلفی از قبیل ساختمان های تجاری و مراکز خرید و تئاتر ها و …. به کار برده می شوند . نحوه ی کارکرد این سیستم ها به گونه ای است که در هنگام ورود افراد به محل مورد نظر ، زمانی که فرد به درب نزدیک می شود درب باز می شود و بعد از ورود از درب و دور شدن از آن ، درب بسته می شود .

درب اتوماتیک دارای سنسورهای مختلفی می باشند و در انواع متفاوتی تولید می شوند که برخی از این سنسورها شامل سنسورهای رادار ، سنسور های  PIR ،سنسورهای مادون قرمز و حس گرهای لیزری و … می باشند .

در نوعی از این درب ها که سنسور PIR  به کار برده می شود ، حسگر با دریافت انرژی مادون قرمز تولید شده توسط بدن ، موجب باز و بسته شدن درب می شود . زمانی که شخصی به این دربها نزدیک می شود با تغییر انرژی IR  حسگر PIR  و فعال شدن حسگر ، درب به صورت خودکار باز و بسته می شود . سیگنال ارسال شده به میکرو کنترل نیز موجب کنترل درب می شود .

لازم است زمانی که قصد خرید  دارید قبل از اقدام به این کار برخی از موارد را در نظر بگیرد و سپس اقدام به خرید نمایید . در نظر گرفتن مدل درب ، محل استفاده از درب ، عرض محل ، میزان رفت و آمد از جمله مواردی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرند تا درب انتخاب شده متناسب با محل باشد .

از دیگر موارد مهم در استفاده از درب اتوماتیک و انتخاب آن نصب درست درب می باشد . هر چه قدر  به صورت اصولی و درست نصب گردد ، عملکرد آن بهتر خواهد بود و در غیر این صورت عملکرد درب دچار مشکل خواهد شد و به مرور زمان و پس از مدتی استفاده قطعات آن و حتعی موتور آسیب خواهد دید .

در نظر بگیرید که در صورتی که درب به درستی انتخاب نشود نصب آن همراه با مشکل خواهد بود . بنابرین برای حل این مشکلات و انتخاب درست و آگاهانه بهتر است تا در این کار از متخصصین مشورت بگیرید تا مناسب ترین درب را در اختیار شما قرار داده و آن را در محل نصب نمایند .

1 . فنی مکانیکی

در این درب ها انرژی مورد نیاز جهت به حرکت درآوردن درب ، با باز و بسته نمودن آن توسط چرخ دنده و گیربکس صورت می گیرد که با انتقال نیرو از جک به گیربکس موجب حرکت درب می شود .

2 . هیدرولیکی

این روش به دلیل قدرت بالایی که دارد برای درب های سنگین به کار برده می شود و روش کار آن ها براساس تغییرات فشار سیالات و روغن که معمولا روغن غلیظ غیر قابل تراکم می باشد هست .

3 . پنوماتیکی

این نوع درب ها از جمله مناسب ترین درب اتوماتیک به شمار می روند و فشارگازی در آن ها تعیین کننده حرکت درب می باشد . از مزیت این درب ها مصرف کم انرژی و نداشتن صداهای اضافی و گوش خراش و همچنین مناسب بودن هزینه ی راه اندازی می باشد .

چرا درب اتوماتیک ایلیادر ؟

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک با توجه به محل استفاده و نوع نیاز دارای کاربرد های مختلفی می باشند که از جمله ی آن ها استفاده در درب پارکینگ ، درب بیمارستان و … می باشد .

درب های اتوماتیک یا automatic doors  با توجه به مواردی از قبیل نوع مکانیزم باز و بسته شدنشان به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در این بخش آن ها را معرفی می کنیم و به شرح ویژگی ها و کاربرد های آن ها می پردازیم.

با توجه به گسترش استفاده از درب های اتوماتیک و نیاز های متفاوت افراد به این درب ها ، شرکت های تولید کننده درب اتوماتیک برای برطرف کردن نیاز همه ی افراد مدل های متنوع با کاربرد های متفاوت طراحی نموده اند تا هر سلیقه ای را در بر بگیرد و مشتریان در انتخاب دچار مشکل نشوند .

درب اتوماتیک شیشه ای

از رایج ترین انواع درب اتوماتیک می توان به درب اتوماتیک شیشه ای اشاره کرد که بیشترین کاربرد را در اماکن عمومی و ادارات و بانک ها ، پاساژها و … که دارای رفت و آمد زیاد می باشند دارند . به کار بردن این نوع درب ها موجب صرفه جویی در انرژی می شوند و به عبارت کلی مانع  از هدر رفت انرژی به وسیله ی سیستم های حرارتی و برودتی می شود  . ظاهر مناسب و صدای کم از مزایای این درب ها به شمار می رود .

درب های شیشه ای دارای انواع مختلفی می باشند که شامل موارد زیر می باشد :

 • درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی

 • درب اتوماتیک شیشه ای کشویی

 • درب اتوماتیک شیشه ای منحنی

 • درب اتوماتیک شیشه ای تاشو یا اتوبوسی

 • درب اتوماتیک دوار یا گردان

سنسور های به کار رفته شده قابل تنظیم می باشند و می توان میزان نزدیک شدن افراد برای باز شدن درب را در آن ها تعیین کرد . سرعت درب های برقی نیز متفاوت می باشد که با توجه به محل نصب و درب و کارکرد آن ها متفاوت می باشد .  در برخی از انواع درب اتوماتیک مکانیزم قطع کن نیز به کار برده می شود که با قرار گرفتن مانع در مقابل درب متوقف شده و دو باره باز می شوند .

درب اتوماتیک پارکینگی

 در ورودی پارکینگ ها از درب اتوماتیک پارکینگی استفاده ی شود که مزیت زیادی را برای پارکینگ فراهم می نمایند . با  به کار بردن این درب ها در پار کینگ ها علاوه بر این که ایمنی پارکینگ افزایش می یابد ، بلکه در هنگام ورود و خروج ماشین به پارکینگ ، نیازی به پیاده شدن از آن و باز کردن درب به وسیله ی دست نمی باشد .

جک های هیدرولیکی و جک الکترومکانیک موجب باز و بسته شدن درب های پارکینگ می شوند اما گاها نیز سیستم ریلی که به وسیله ی یک موتور عمل می کند در این درب ها به کار برده می شوند .

این درب ها مجهز به کنترل از راه دور یا ریموت می باشند که برای باز و بسته کردن در به کار برده می شوند و زمانی که پارکینگ مشترک باشد از چندین کنترل  استفاده می شود .

درب پارکینگ اتوماتیکی می تواند در انواع مختلف و به شکل های مختلف از قبیل یک لنگه یا دو لنگه ، نرده ای یا دروازه های فلزی و معمولی و … باشند.

درب اتوماتیک بیمارستانی

درب اتوماتیک بیمارستان شباهت زیادی از لحاظ مکانیزم و نحوه ی کارکرد به نوع شیشه ای دارند و در نگاه اول کاملا یکسان به نظر می رسند . درب اتوماتیک بیمارستانی در وهله ی اول به منظور عدم تماس دست برای باز و بسته شدن درب در بیمارستان ها به کار برده می شود و در بخش های مختلف بیمارستان اعم از درب های ورودی ، درب های اتاق عمل و … به کار برده می شوند .

در ساخت بدنه ی نوع بیمارستانی از سرب استفاده می شود . در بدنه درب های بخش های رادیولوژی و بخش های دارای اشعه سرب به کار برده می شود .

نحوه ی باز و بسته شدن درب بیمارستانی به صورت تلسکوپی ، کشویی و تاشو می باشد و با توجه به فضا و نیاز تعداد لنگه های ثابت یا متحرک در آن ها متفاوت می باشد

درب اتوماتیک سریع صنعتی

کارخانه جات ، آزمایشگاه ها ، انبار های فروشگاه های بزرگ و … از دیگر مکان هایی می باشند که از درب اتوماتیک در آن ها استفاده می شود . درب های هایی که در این محیط ها به کار برده می شوند درب اتوماتیک صنعتی یا درب صنعتی سریع السیر نامیده می شوند .

این درب ها دارای مزیت های زیادی می باشند که از جمله ی آن ها جلوگیری از هدر رفت انرژی ، جلوگیری از ورود حشرات و گرد و غبار و … می باشد . از دیگر مزیت آن ها سرعت زیاد در باز و بسته شدنشان می باشد که موجب می شود تا درب مدت زمان زیادی باز نماند . سرعت زیاد در این درب ها با فضای کاری سریع این اماکن هماهنگی بیشتری دارد .

جنس بدنه  درب اتوماتیک سریع صنعتی  از نوع خاصی از الیاف می باشد که به وسیله ی رنگی از جنس  upvc تقویت شده است و طلقی با همین جنس نیز در آن به کار شده است . سرعت این درب ها قابلیت تنظیم دارند و نحوه ی جمع شدن آن به صورت فولد آپ یا رول آپ در بالای چارچوب درب می باشد . مقاومت آن ها در برابر بادهای شدید از دیگر مزیت های مهم این نوع درب ها به شمار می آید .

درب اتوماتیک بالارونده ( سکشنال )

از جمله مدرن ترین انواع درب اتوماتیک می توان به درب اتوماتیک سکشنال اشاره کرد . برای استفاده از این درب ها محیط باید دارای سقف باشد  زیرا در هنگام باز شدن درب بالا رونده به زیر سقف منتقل می شود .

به کار بردن این درب ها به دلیل نیاز نبودن به فضای اضافی برای باز و بسته شدن درب موجب بهره مندی بیشتر از فضا به خصوص در پارکینگ ها می شود .

درب اتوماتیک بالا رونده به صورت اتوماتیک و به وسیله ی ریموت باز و بسته می شوند و جنس بدنه در آن ها متفاوت می باشد و گاها شیشه ای نیز می باشند .

کرکره برقی

از پر کاربرد ترین انواع درب می توان به نوع کرکره ای آن ها اشاره کرد که از دیر باز برای ورودی مغازه ها و فروشگاه ها به کار برده می شدند و امروزه  نوع اتوماتیک آن ها در پارکینگ ها و مغازه ها بسیار استفاده می شود .

این درب ها در جنس های مختلفی تولید می شوند که شامل فولاد ، آلومنیوم ، گالوانیزه فابریک و حتی برخی مواد اولیه شفاف و … می باشد . درب اتوماتیک کرکره ای دارای ابعاد مختلفی می باشند و به وسیله ی ریموت باز و بسته می شوند . امنیت درب کرکره ای اتوماتیکی از انواع معمولی آن ها بیشتر می باشد . زیبایی و تنوع رنگ از مزیت این درب ها به شمار می رود .

 اجزای تشکیل دهنده ی درب اتوماتیک کدام است ؟

 • مرکز کنترل

از اصلی ترین بخش های درب اتوماتیک مرکز کنترل آن ها می باشد که کار کنترل باز و بسته کردن درب را  از طریق سیستم های کنترل فرمان رادیویی و شاسی های متصل به آن و از طریق یک میکروپروسسور یا ریز پردازنده بر عهده دارد . مرکز کنترل به شکل جعبه ای می باشد که تابلو فرمان در آن قرار می گیرد .

 • مولد درب اتوماتیک

وظیفه ی تولید نیروی حرکتی بر عهده ی مولد می باشد که شامل موتور ، جک و بازوها می باشد .

 • چشمی

به منظور تعیین نمودن موقعیت باز و بسته شدن درب و همچنین کنترل تردد افراد و اطمینان حاصل کردن از نبود وسیله ی نقلیه یا شخص در هنگام بسته شدن درب در آن ها چشمی به کار برده می شود .

 • ریموت

در درب های اتوماتیک برای باز و بسته کردن درب و کنترل از راه دور ریموت به کار برده می شود.

کاربرد درب اتوماتیک در زمینه های مختلف

 • در محیط های امنیتی از قبیل مراکز نظامی ، بانک ها و محیط های خاص از قبیل آزمایشگاه ها و آشیانه های پرواز
 • در محیط های رفاهی از قبیل درب اتوماتیک پارکینگ منازل و بیمارستان ها و …
 • در محیط های پر رفت و آمد از قبیل هتل ها و درب های اتوماتیک فروشگاه ها و ..
 • در محیط های بهداشتی به منظور رعایت بهداشت از قبیل اتاق های عمل و آزمایشگاه ها و …
 • در محیط های نیازمند به سرعت بخشیدن کارها از قبیل درب اتوماتیک صنعتی
 • در محیط های نیازمند به جایگزین کردن درب به جای نیروی انسانی

مزایای استفاده از درب اتوماتیک

 • دارای زیبایی بسیار زیاد و تنوع فراوان
 • ایمنی بالا و امکان مشاهده نمودن محیط داخل از پشت تیغه ها
 • مقاوم در برابر حریق و حرارت
 • دارای استحکام کششی و مقاومت بسیار زیاد
 • مقاوم در برابر اشعه uv
 • دارای قابلیت شست و شویی
 • مناسب برای کاربرد در هر نوع شرایط آب و هوایی

کدام درب اتوماتیک برای ما مناسب می باشد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که لازم است موارد و عوامل مهمی که در انتخاب درب اتوماتیک تاثیر می گذارند را در کنار هم قرار داده و با توجه به آن ها  مناسب ترین درب را با توجه به شرایط محیط و نیاز انتخاب نمایید .

در زیر به چند مورد از مواردی که می تواند در انتخاب بهتر و مناسب تر کمک حالتان باشد اشاره می نماییم .

موارد مورد توجه برای یافتن درب اتوماتیک مناسب :

با انتخاب درست  می توان امنیت ساختمان و ایمنی آن را به میزان زیادی افزایش داد . بنابرین برای انتخاب مناسب باید تنها جنبه ی زیبایی و ظاهر آن توجه نشود  و جوانب اساسی تر آن از قبیل امنیت درب ها نیز در نظر گرفته شود .

برای نصب درب اتوماتیک باید چند عامل مهم در نظر گرفته شود که شامل موارد زیر می باشد :

 • توجه به اندازه و وزن درب

 • توجه به فضای در دسترس برای نصب درب

 • توجه به بیرونی یا داخلی بودن مکان مورد نظر

نکته ی  قابل توجه ای که در انتخاب درب اتوماتیک به عنوان مثال در انتخاب نوع شیشه ای باید در نظر گرفته شود ، تعداد دفعاتی می باشد که  باز و بسته می شود و همچنین مدت زمانی که طول می کشد تا درب اتوماتیک مورد نظر به طور کامل یک بار باز و بسته شود .

 • محل مورد نظر برای نصب

در استفاده از درب اتوماتیک اولین و مهمترین موردی که اهمیت دارد محل نصب می باشد . زیرا محل نصب تعیین کننده نوع درب می باشد . به عنوان مثال در ساختمان های اداری ، تجاری ، بیمارستان ها و فرودگاه ها با توجه به محل نصب ، نوع درب می تواند متفاوت باشد بنابرین باید قبل از خرید درب اتوماتیک حتما محل نصب آن مشخص گردد .

 • میزان تردد

 با توجه به میزان تردد در یک محیط باید نوع متفاوتی از درب اتوماتیک را به کار برد . به عنوان نمونه در محیط های پر تردد می توان از انواع کشویی و تاشو و همچنین گردان استفاده نمود ، اما برای محیط های کم تردد می توان سایر انواع آن ها را نیز به کار برد .

 • اندازه دهانه ورودی

برای اینکه در هنگام ورود افراد مشکلی ایجاد نشود بهتر است به دهانه ورودی درب ها توجه نمود و در صورتی که دهانه ورودی کوچک باشد از مدل اتوبوسی یا لولایی استفاده کرد تا بتوان بیشتری استفاده را از دهانه ورودی برد .

چهت ارتباط با کارشناسان فروش در واتس اپ کلیک کنید.

انواع سنسور  ( چشمی ) برای درب اتوماتیک

در نظر داشته باشید که در استفاده از درب اتوماتیک میزان تردد می تواند در روی چشمی آن ها تاثیر داشته باشد و به همین منظور چندین نوع سنسور طراحی شده تا با توجه به محل نصب بر روی درب اتوماتیک به مشتزیان عرضه گردند .

 • سنسور مادون قرمز اکتیو درب اتوماتیک

این نوع از سنسور ها دارای مکانیزم مادون قرمز می باشند که باز شدن درب ها در آن ها با نزدیک شدن افراد و یا اجسام به درب که موجب شکسته شدن نور مادون قرمز می شوند و در پی آن به سنسور سیگنال فرستاده می شود ، صورت می گیرد .

 • سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیک

این مدل از سنسور ها نیز همانند سنسور مادون قرمز اکتیو عمل می کنند و تفاوت آن ها در این است که در این مدل برای باز و بسته شدن درب به صورت اتوماتیک از سیستم حرارتی نیز کمک گرفته می شود

 • سنسور ماکروویو درب اتوماتیک

  در این سنسور ها امواجی با طول موج بیشتر از یک گیگاهرتز به وسیله ی فرستنده در محیط اطراف پخش می شود و هرگاه فردی در معرض این امواج قرار  گیرد در طول موج تغییر ایجاد می شود و در نتیجه دستور باز شدن درب را می دهد .

اصالت درب اتوماتیک را چگونه تشخیص دهیم ؟

در مورد  تشخیص اصالت درب اتوماتیک باید گفت که این کار چندان راحت نمی باشد و برای ارزیابی تخصصی و درست آن حتما باید در این زمینه تخصص داشت اما نیازی نیست نگران باشید زیرا ما راه حل هایی را برای افرادی که فاقد تخصص  در این زمینه می باشند ارائه می دهیم تا بتوانند به وسیله ی آن ارزیابی درستی از اصالت این محصولات داشته باشند .

اجزای درب اتوماتیک شیشه ای

اپراتور ، شیشه ها و  لت ها ، کلید پوش باتن ، دستگاه کارتخوان و … از اجزای  تشکیل دهنده ی درب اتوماتیک شیشه ای می باشند .

 • اپراتور :

قطعاتی از قبیل موتور record  سوئیس و  tormax محصول اورجینال کمپانی می باشند و بر روی یک ریل ماژولار نصب می شوند و پکیج کاملی ایجاد می نمایند . این پکیج توسط کاوری که به صورت کوره ای با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ آمیزی می شود پوشانده می شود و در نتیجه اپراتور نمای زیبا و شکیلی به خود می گیرد .

 • موتور :

موتور دستگاه از مهمترین قطعات تشکیل دهنده ی اپراتور می باشد . کلیه درب های اتوماتیک آلمان می باشند .

کمپانی دانکر آلمان از معتبر ترین تولید کننده ی درب های اتوماتیک شیشه ای می باشند و موتور درب های اتوماتیک از محصولات این شرکت می باشد .

البته در هر زمینه ای سود جویان و فرصت طلبان بیکار نمی مانند و در این زمینه نیز با جعل برند موتور  dunker اقدام به فروش موتور های تقلبی می نمایند که از لحاظ ظاهر بسیار شبیه موتور دانکر می باشد و به همین دلیل نیز با استقبال عده ای سوء استفاده گر در کشور روبه رو شده است  .

اما با این وجود می توان موتور اصل دانکر آلمان را با استفاده از مشخصات فنی که بر روی بدنه موتور حک می شود و به صورت لیبل نمی باشد و دارای  شماره سریالی می باشند که  قابلیت پیگیری در سایت رسمی دانکر را دارندتشخیص داد .  مشخصاتی از قبیل تاریخ تولید ، تاریخ خروج از کارخانه و مدل دستگاه  و … با پیگیری از سایت به وسیله ی شماره سریال ارائه داده می شود و در نتیجه اصل بودن یا نبودن دستگاه بدین وسیله مشخص می شود .

 • کنترل باکس

در درب اتوماتیک شیشه ای اصلی ترین قسمت درب به عنوان اتاق فرمان کنترل باکس یا مادر بورد می باشد . این قسمت وظیفه ی کنترل موتور ، قفل و سرعت باز و بسته شدن و قفل شدن دستگاه را بر عهده دارد . کنترل باکس تورمکس با منوی ساده ای که دارد دارای نمایشگر خطا و تنظیمات دیجیتال می باشد .

مقایسه در عملکرد از لحاظ ایمنی درب های اتوماتیک و  دستی

طراحی ذاتی هر سیستم درب خاص توسط سازنده به عنوان اساسی ترین مسئله در تعیین درب به عنوان وسیله ی ایمنی در نظر گرفته می شود . درب اسلایدینگ ، درب اتوماتیک کشویی ، کروی یا منحنی ، ریولینگ یا گردان از جمله انواع درب های برقی و نیمه اتوماتیک در سراسر جهان می باشند .

مردم روزانه با درب ها و ورودی های مختلف سرو کار دارند که می تواند شامل انواع دستی یا اتوماتیک باشد . سیستم های برقی یا اتوماتیک به صورت خودکار و با تشخیص حسگر یا کنترل از راه دور باز می شوند در حالی که در درب های نیمه اتوماتیک با فشار دادن یا کشیدن دسته یا کلید درب باز می شوند . تعاملات با درب های مختلف برای اکثر افراد رایج می باشد و معمولا این کاربر می باشد که ارزیابی اولیه ورودی ها را به طور فوری انجام می دهد.

به در هنگام نزدیک شدن به درب اولین واکنش منطقی که شخص در ذهن می گذراند عبور کردن از درب ساختمان می باشد و انتظار دارد که درب اتوماتیک یا غیر اتوماتیک باشد چون در طول زندگی انواع زیادی از این درب ها را مشاهده کرده است . بر اساس تجربیات و طبق مشاهدات مختلف از دروازه های متفاوت ویژگی های خاصی از آن از نظر ظاهری در ذهن افراد ذخیره می شود .

از طرف دیگر فرد می توان انتظار باز کردن درب را به روش خود داشته باشد . و در صورتی که در هنگام نزدیک شدن به درب در طی چند ثانیه هیچ عملکردی مشاهده نشد مشخص می شود که درب برای باز شدن نیاز به اعمال فشار برای کار یا حرکت توسط فرد دارد .

با تعیین این دو گزینه کاربر متوجه نحوه ی دسترسی به منطقه مورد نظر می شود .

Cuesvisual نشان دهنده ی نوع درب می باشد .

نشانه های بصری خصوصیات درب های غیر اتوماتیک از قبیل داشتن دستگیره درب ، دستگیره ها یا تجهیزات سخت افزاری را نشان می دهند .

در صورتی که دو علامت push یا pull به صورت بر چسب های جهت دار بر روی درب وجود داشته باشد موجب افزایش سرعت تشخیص می شود و شخص می تواند برای عبور از درب وظایف شخصی را انجام دهد .

در این میان اگر درب با نزدیک شدن به آن به صورت خودکار باز شود دانش من ذخیره شده از حافظه منجر به حفظ سناریوهای گذشته می شود جایی که من با موفقیت و بدون نیاز به لمس درب ها را باز کرده ام .

در هر شرایطی با توجه به سر نخ های بصری ، تصمیمات شخصی به نوعی تعامل با درب می رسد که باید از آن عبور کرد .

این نکته که آیا درب وروی به صورتی دستی باز می شود یا اتوماتیک ،. در بسیاری از مواقع انتظار ما برای برآورده شدن پارامتر های خاص می باشد . این پارامترها دارای این مفاهیم می باشند که هر دربی که ما استفاده می کنیم عموما کارکرد مناسبی دارند . بسیاری از افراد که از درب ها استفاده می نمایند از احتمال صدمه شخصی از یک درب خراب آگاهی ندارند .

قیمت انواع درب های اتوماتیک

قیمت انواع درب های اتوماتیک با توجه به کیفیت ، نحوه ساخت و کاربرد متفاوت می باشد و همه ی انواع مدل های آن ها قیمت یکسانی ندارند .

دربین انواع درب های اتوماتیک پر فروش ترین مدل درب های اتوماتیک تاشو ، درب های گردان ، درب اتوماتیک شیشه ای ، درب لولایی و …. می باشد . برای اطلاع از قیمت دقیق درب اتوماتیک مواردی از قبیل عرض درب اتوماتیک ، مدل موتور ، هیدرولیکی یا الکترومکانیکی بودن آن ، برند درب و …. باید بررسی شود و با توجه به آن ها قیمت دقیق محاسبه شده و در اختیار مشتری قرار می گیرد .

به طور معمول درب های هیدرولیکی قیمت بالاتری نسب به درب الکترو مکانیکی دارند و درب های شیشه ای ورودی ساختمان ها نیز ارزان تر از درب های بزرگ پارکینگ ها و درب های هیدرولیکی می باشند  . با افزایش عرض درب قیمت نیز افزایش می یابد و علاوه بر این جنس درب و همچنین نحوه ی باز شدن آن از دیگر موارد تاثیر گذار در قیمت می باشد .

نوع کاربرد و میزان توان موتور و  وزن درب از مواردی مهمی می باشند که در تعیین قیمت درب اتوماتیک مورد دارای اهمیت زیاد می باشند  .

توصیه ما این است تا برای خرید درب مناسب با قیمت مناسب و کیفیت بالا با کارشناسان شرکت ایلیا درب تماس حاصل نماید تا در اسرع وقت بهترین و مناسب ترین نوع درب را در محل نصب نمایند .

مشاور خرید درب اتوماتیک

برای خرید درب اتوماتیک بهترین کار این است که هدف خود را از خرید آن مشخص نمایید و سپس با توجه به آن مدل مناسب را انتخاب نمایید با این وجود اگر باز هم در امر انتخاب و خرید درب اتوماتیک دچار ابهام بودید و انتخاب برایتان مشکل بود ، تنها کاری که باید انجام دهید مشورت نمودن با افراد با تجربه در این زمینه می باشد . متخصصین موجود در شرکت تولید کننده درب اتوماتیک …. با توجه به شرایط و نیاز اشخاص مناسب ترین نوع را پیشنهاد می نمایند و در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام در این زمینه به رفع آن می پردازند .

چهت دریافت مشاوره رایگان خرید درب اتوماتیک با کارشناسان ما تماس داشته باشید

درب های اتوماتیک یا درب های دستی کدام امن تر هستند ؟

هر دربی با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارد داری مزیت ها و معایب مخصوص به خود می باشد و  تعیین این که کدام امن تر می باشد کمی دشوار می باشد .

تولید کنند گان سخت افزار درب با ارزیابی محصولات خود در آزمایشگاه های آزمایشی مستقل از رسیدن آن ها به استاندارد های امنیتی قبل از ارائه خدمات عمومی مطمئن می شوند و تا زمانی هم که عملکرد آن ها به طرز معقولی از حداقل استاندارد ها فراتر نرفته باشد آزمایشگاه های مستقل آن ها را تائید نمی نمایند و یا طراحی آن ها را قبول نمی کنند .

سیستم درب های خاص با توجه به مجموعه خاصی از الزامات و قرار دادن محصول و محل نصب درب اتوماتیک ممکن است سطح عملکردی بالاتری نسبت به سایرین ارائه دهد. با این وجود به طور کلی  نرم افزاری وجود ندارد که بتوانند موجب مناسب و ایمن ماندن هر دو درب دستی و اتوماتیک باشند . در صورتی که برای عملکرد یک درگاه مناسب باشد و به استاندارد های صنعتی برای طراحی برسد هر دو درب دستی و اتوماتیکی برای استفاده عمومی ، انتخاب قابل قبول به حساب می آیند . در صورتی که این درب ها به درستی نگهداری نشوند هر دو آن ها به طور بالقوه خطرناک می شوند .

درب های اتوماتیک که به درستی کار می کنند می توانند انتخاب خوبی برای برای باز کردن جایی که اشیاء سنگین به طور مرتب از آنجا عبور می کنند همچون محفظه بزرگ جعبه فروشگاه باشند .

انواع سنسور ها در درب های اتوماتیک برقی

باز شدن خود کار درب های سنسور دار می تواند بسیاری افراد را متعجب نماید در حالی که جادویی در این کار وجود ندارد و این یک ویژگی در درب های اتوماتیک می باشد که حسگرهای گوناگون به کار برده شده در ساخت آن ها می تواند حرکت ها را شناسایی نماید .

انواع بسیار زیادی از حسگر ها وجود دارند و ودر دربهای ریلی خودکار معمولا مکانیزم باز و بسته شدن با استفاده از حسگر های نوری یا حرکتی انجام می شود و در آن ها با نصب سنسور ها در دو طرف درب یا اطراف آن ها حرکت ها به راحتی شناسایی می شوند .

در محیط های صنعتی و تجاری سنسور درب های اتوماتیک به منظور راحتی دسترسی به ساختمان به کار برده می شود و این امر به خصوص برای افراد معلول و مسن و کم توان بسیار با اهمیت می باشد و موجب ایمن تر شدن و بهره ور شدن ورودی ساختمان ها می شود .

انواع حسگرها در درب های اتوماتیک

 • حسگر های نوری یا حرکتی

 • حسگرهای فشاری :

  این نوع حسگر ها مناسب برای محیط های صنعتی و تجاری و برای افراد سالمند و کم توان می باشند .

 • حسگر وزنی  :

  همانطور که از نامشان مشخص است وابسته به وزن می باشند و به صورت کف پوش های مخصوص قبل و بعد از ورودی قرار داده می شوند با ورود افراد در وزن تنظیم شده حسگر تغییر ایجاد می شود و در نتیجه درب باز و بسته می شود .

 • سنسورهای مادون قرمز

  در این حسگر ها مکانیزم باز و بسته شدن درب با تشخیص تغییرات دمایی در محیط به خصوص دمای بدن انسان فعال می شود .

 • حسگر صوتی یا امواج مایکرو ( طول موج کوتاه )

  این حسگر ها همچون خفاش ها ارتعاشات محیطی ایجاد شده را تشخیص می دهند و مطابق با تنظیمات انجام شده فرکانس های دریافتی را دریافت کرده و منجر به باز شدن درب می شوند .

مکانیزم باز و بسته شدن درب اتوماتیک

حسگر ها در درب های اتوماتیک فرمان باز و بسته شدن توسط کنترل باکس را با دریافت محرک لازم و انتقال آن به کنترل باکس صادر کرده و آن را به موتور دستگاه انتقال می دهد و لتها با به حرکت در آمدن موتور و دوارن گیربکس و و تسمه متصل که در طرف دیگر به هرز گرد متصل است باز و بسته می شوند.

 • کنترل از راه دور

برخی از درب های اتوماتیک همچون درب های پارکینگ و درب های مرکز خاص و امنیتی برای باز و بسته شدن نیاز هست تا به وسیله ی اشخاص کنترل شوند . در این صورت با استفاده از فشردن دکمه ریموت ، فرمان باز شدن درب را می دهند و با دریافت سیگنال صحیح در فرکانس مشخص شده از ریموت توسط درب ، درب باز می شود .