درب اتوماتیک ضد حریق

درب اتوماتیک ضد حریق

به دربی که در برابر آتش مقاوم می باشد درب اتوماتیک ضد حریق گفته می شود . داشتن این خصوصیت به عنوان یک امتیاز مهم در درب ها برای مقابله با آتش و جلوگیری از انتشار آتش و دود شناخته می شود و به همین جهت به فراوانی استفاده می شود . این درب ها در بخش های مختلف به عنوان یک قسمت غیر فعال از سیستم ایمنی ضد حریق برای جلوگیری از انتشار آتش و دود به کاربرده می شود و همچنین در زمان هایی که نیاز به خروج اضطراری از ساختمان یا کشتی باشد فعال می شود . این درب ها در کدهای ساختمانی آمریکای شمالی همراه با دریچه خروجی آتش و دود که شبیه به دریچه ی مخصوص زباله می باشد به کار برده می شوند که موجب می شوند تا آتش به قسمت خارجی حرکت کند و از انتشار آن جلوگیری شود .

استفاده از درب های ضد حریق از جمله مقرارت ساختمانی در انگلستان می باشد که به منظور محافظت در برابر آتش باید به کار برده شود .

درب های ضد حریق باید برای اینکه به طور کامل در برابر آتش مقاوم باشند و به منظور تطبیق کامل با مقررات ، باید همراه با اتصالات مقاوم در برابر آتش به کار برده شوند .

درب اتوماتیک ضد حریق

شکل های مختلفی از درب های اتوماتیک که با ترکیب های مختلفی ساخته می شوند وجود دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

 • بخش شیشه ای
 • سنگ گچ
 • فولاد
 • چوب
 • ورمیکولیت
 • آلومنیوم

نصب و اجرای هر دو لنگه درب در درب های حرکتی باید طبق لیست دستور العمل های سازمان برای محصول صورت گیرد .

 باید قابی که برای درب ها استفاده می شود ، مقاوم و غیر قابل نفوذ در برابر آتش و دود باشد . همچنین لوازم و تجهیزات درب و نوع ساختاری آن ها باید به گونه ای باشد که اجازه عبور آتش از خود را ندهد و آن را در پشت خود نگه دارد . همه ی این اعمال و نکات در کنار هم تحت عنوان doorset شناخته می شود که دارای یک رتبه بندی عددی می باشد  و با توجه به مقاومت آن ها در برابر آتش طی ساعت ها ، رتبه بندی می شوند .

لازم است تا تمامی اجزای تشکیل دهنده ی درب به غیر از لوله های توپی که شرایط ساختاری ansi 156.2  و nfpa80 را رعایت کرده اند ، برچسب شرکتی باشند . برای اطمینان از صحت کارایی ، تمامی اجزا یکبار طبق استاندارد ها آزمایش می شوند .

لوازم درب

در زیر به قسمت هایی که لوازم درب از آن ها تشکیل می شوند اشاره می کنیم ، اما در نظر بگیرید که فقط به این لیست محدود نمی شوند .

 • دستگاه های بستن درب اتوماتیک
 • غیر قابل نفوذ در برابر گاز
 • مکانیزم قفل قطعی
 • غیر قابل نفوذ در برابر دود

نفوذ ناپذیری

باید لبه های درب اتوماتیک ضد حریق در برابر آتش دارای درجه نفوذ ناپذیری باشند که از موارد زیر تشکیل می شوند .

 • نوار حجیم شده در زمان مقابله با گرما
 • واشر برای جلوگیری از عبور دود

پنجره ها

برخی از درب اتوماتیک ضد حریق مجهز به پنجره هایی می باشند که در برابر آتش مقاوم می باشند و یا برای عملکرد بهتر درب در هنگام آزمایش به آن اضافه می شوند که در این صورت باید دارای گواهی نامه کامل درب باشند . پنجره های مقاوم در برابر آتش باید از مقاومت کافی در زمان آتش سوزی در برابر آتش برخوردار باشند . پنجره مقاوم در برابر آتش متشکل از موارد زیر می باشد .

 • شیشه ی مجهز به تور سیمی
 • سیلیکات سدیم مایع برای پر کردن فاصله ی بین دو شیشه
 • شیشه سرامیکی
 • شیشه بوروسیلیکاتی

نکته :

شیشه های سیمی مقاوم در برابر آتش می باشند و سیلیکات سدیم مایع ، عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد که کمک بسیار قوی محسوب می شود .

آیین نامه

باید تمامی قطعات تولید شده دارای گواهینامه باشند و حتما آیین نامه صادر شده از ahj  را رعایت نمایند . آیین نامه و قوانین ذکر شده با توجه به قوانین هر کشور متفاوت می باشد ، بنابراین محصولات باید مطابق با آیین نامه صادره از طرف همان کشور تولید و مقاوم سازی شود .

به عنوان مثال در کشور استرالیا کد ملی ساخت و ساز حکم می کند که تمامی درب های ضد حریق باید برای مقاومت مجهز به برخی از مشخصات قطعی باشند تا گواهینامه تست برای آن ها صادر شود .

اشتعال پذیری کم

در نظر داشته باشید که درب های ضد حریق لزوما غیر قابل احتراق نمی باشند و این موضوع که بخش هایی از درب با قرار گرفتن در برابر آتش برای مدت زمان طولانی از بین برود امری طبیعی می باشد . اما مطابق با استاندارد ها این درب ها به میزان 99 درصد در برابر آتش مقاوم می باشند و این مطابق با رتبه مقاومت در برابر آتش می باشد .

جلوگیری موقتی از انتشار آتش تا رسیدن آتش نشان ها ، خرید زمان بیشتر برای خروج افراد از ساختمان یا کمک به عملکرد بهتر آتش نشانی خودکار یا دستی از جمله اهداف کلی یک درب ضد حریق با رتبه مقاومت در برابر آتش کم می باشد .

مشکلات درب های ضد حریق

گاها درب های اتوماتیک ضد حریق دارای محدودیت هایی می باشند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت . به عنوان مثال گاها امکان دارد درب ضد حریق به طور کامل بسته نشوند و یا وجود فرش یا پادری و … در نزدیکی درب موجب شود تا از انتشار آتش جلوگیری نشود و آتش هم چنان به مسیر خود ادامه دهد .

وجود فضای خالی برای عبور جریان هوا در قسمت پایینی درب های ضد حریق ، این سوال را برای مصرف کنندگان به وجود می آورد که در هنگام آتش چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

عملیات عادی

معمولا درب اتوماتیک ضد حریق به گونه ای طراحی می شوند که همیشه در حالت بسته بمانند و برخی دیگر نیز طراحی متفاوتی دارند به گونه ای که در زمان های عادی باز می مانند و در مواقع آتش سوزی به صورت خودکار  بسته می شوند .  باید این نکته را در نظر گرفت که هیچ چیزی نباید در عملیات این دو نوع درب ها اختلال ایجاد نماید . باید نوار حجیم شونده و عایق دود بودن درب به طور مکرر بررسی شوند و اطمینان کامل از محکم بودن . عایق بودن درب حاصل شود .

برخی از انواع درب های ضد حریق نیز وجود دارند که به وسیله ی یک آهنربای الکترومغناطیسی قوی باز نگه داشته می شوند که قابلیت اتصال به یک سیستم اعلام حریق را دارند و نگهدارنده الکترو مغناطیس در مواقعی که برق قطع شود یا اعلام حریق فعال شده باشد ، غیر فعال می شود و موجب می شود تا درب به حالت نیمه بسته برود و در صورت نیاز به طور کامل بسته و قفل می شود .

این درب ها برای این که مقاومت آن ها در برابر آتش مشخص شود قبل از رتبه بندی یک بار آزمایش ASTME 119 را پشت سر می گذارند و رتبه های مقاومتی بعد از قرار گرفتن در دمای تعیین شده به مدت  20 ، 30 ، 45 ، 90 دقیقه داده می شود . این عمل در آزمایشگاه های ملی به رسمیت شناخته شده انجام می شود .

گواهینامه برای درب ها تنها در مواقعی صادر می شود که تمامی نکات امنیتی در تولید درب های اتوماتیک ضد حریق رعایت شود ، به عنوان مثال در صورتی که درشیشه ی درب عیبی وجود داشته باشد امکان دارد موجب انتشار آتش شود .

نصب و راه اندازی

نصب شدن درب به صورت صاف و مستحکم از جمله نکات مهمی می باشد که لازم است در هنگام نصب درب اتوماتیک ضد حریق در نظر گرفته شود و علاوه بر این باید دقت شود تا درب فاقد هر گونه شکافی باشد و شکاف ها به طور کامل و مطمئن عایق حرارتی و ضد حریق شوند .

بازرسی سالانه

در ایالات متحده برای اطمینان از سلامتی و رتبه بندی مقاومتی درب های ضد حریق NFPA مستلزم به بازرسی سالانه آن ها می باشد .

به عنوان مثال در NFPA 80 5.2.4  باید حداقل موارد زیر رعایت شود .

1 – باید بر روی بدنه درب یا قاب آن هیچ گونه سوراخ یا شکستگی وجود نداشته باشد .

2 – باید شیشه ی درب کاملا صیقلی با قابلیت انتقال نور و دست نخورده باشد . شیشه ها در صورت نیاز به  تعویض باید توسط بخش پشتیبانی تعویض شوند .

3 – باید تجهیزات درب ضد حریق  از قبیل درب ، قاب ، ابزارهای  درب کاملا امن و غیر قابل احتراق باشند و بر روی آن ها نشانه ای از آسیب دیدگی وجود نداشته باشد .

4 – درب ها نباید قطعه ی گم شده یا شکسته ای داشته باشند .

5 – باید در روی بدنه درب گواهی عدم لق بودن در لبه های درب ، قاب درب در درب های چوبی و … وجود داشته باشد .

6 – فعال بودن دستگاه بستن اتوماتیک درب برای این که بتواند درب را به طور کامل ببندد الزامی می باشد .

7 – باید در صورتی که هماهنگ کننده وجود داشته باشد ، قسمت غیر فعال قبل از قسمت فعال بسته شود .

8 – باید موارد سخت افزاری کمکی که بر روی درب یا قاب نصب می شوند در عملیات تداخل ایجاد نکنند .

9 – باید نصب درب به صورت استاندارد باشد و بر روی آن ها برچسب اعتبار نیز نصب گردد و تغییری در آن وجود نداشته باشد تا اعتبار ساقط نشود .

10 – لازم است تا واشر درزگیری و عدم نفوذ پذیری به طور کامل بررسی شود و هم سطح باشند .

بازرسی سالانه درب های ضد حریق طبق مقررات بر عهده ی صاحب ساختمان می باشد و در صورتی که هر گونه مشکلی ایجاد شود عواقب آن مربوط به صاحب ساختمان می شود .

نوع و چگونگی عملکرد درب اتوماتیک ضد حریق و دود

درب اتوماتیک ضد حریق

درب اتوماتیک ضد حریق و دود برای جلوگیری از گسترش آتش در فضای باز مناسب می باشند و همچون دیوار ضد حریق واکنش نشان می دهند . این درب ها راحتی بالایی در مورد کاربری های عادی دارند و موجب ایجاد ایمنی در مواقع اضطراری می شوند و در مقابل آتش و دود مقاومت بالایی دارند .

این درب های همچنین باید مجهز به قابلیت بسته شدن خودکار باشند .  با اعلام خطر و فعالیت زنگ خطر این درب ها باید به صورت دستی یا اهرم یا به شکل اتوماتیک و به صورت مستقیم به دست سیستم مدیریتی ساختمان  ، توانایی بسته شدن را داشته باشند . باید این قابلیت در درب های اتوماتیک ضد حریق وجود دشته باشد تا افرادی که از آتش فرار می کنند بتوانند آن را به صورت دستی باز کنند و پس از این که از آن عبور کردند درب به صورت اتوماتیک بسته شود .

درب های ضد حریق و دود از جمله تجهیزات ضد حریق در ساختمان ها می باشند که به طور وسیع در حال استفاده می باشند و استفاده از آن ها در عرصه ملی در حال تبدیل شدن به قانون می باشد .

این درب ها باید از مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت زیاد برخوردار باشند و به همین علت بسیار سنگین می باشند و نمی توان آن ها را با دست بست و در نتیجه در اکثر مواقع باز هستند . اما خلاقیتی هایی در این زمینه اعمال شده است که موجب می شود تا این درب ها همچون درب های اتوماتیک معمولی عمل کنند و در زمان بروز حریق به سرعت بسته شوند تا از نفوذ دود و آتش و شعله های آن جلوگیری نمایند و از ورود اکسیژن به آتش جلوگیری نمایند .

قابلیت اتصال به سیستم BMS

قابلیت مطابقت تعداد خاصی درب اتوماتیک ، توسط سیستم کنترل هوشمند یا دستی به شکل شبکه :

اکثریت درب اتوماتیک ضد حریق یا دود و یا تعداد خاصی از درب ها قابلیت بررسی و کنترل به صورت مرکزی را دارند . با این سیستم این امکان که بتوان جریان حرکت فرد را در میان چندین ساختمان هدایت کرد فراهم می شود و قابلیت مشاهده ی شرایط هر کدام درب اتوماتیک ضد حریق و دود در هر زمان که بخواهیم وجود دارد .

ضد آب و رطوبت

محافظت در برابر باران ، رطوبت و خورده شدگی ( IP655 )

در اتاق هایی که دارای محیط غیر معمولی می باشند یا اتاق های حاوی هوای دارای نمک و گاز سمی و همچنین اتاق های با شرایط بهداشتی حساس مناسب ترین نوع درب ها درب اتوماتیک ضد حریق و دود می باشد . در درب های اتوماتیک ضد حریق و دود به کار بردن راهکارهایی همچون ضد آب و رطوبت و غبار و خودگی موجب می شود تا طول عمر درب ها افزایش پیدا کند .

روان سازی ترافیک برای فرد و کالای متحرک

از جمله ویژگی هایی که موجب محبوبیت و استفاده زیاد از  درب های ضد حریق و دود شده است امکان جابه جایی آزادانه به وسیله ی آن ها می باشد ، زیرا امروزه همه خواستار حرکت به صورت امن و سریع و راحت می باشند . شما همچنین می توانید این نوع درب ها را از بخش مرکزی آن کنترل نمایید . از دیگر مزایای این درب ها محافظت خودکار در مقابل حریق می باشد .

این نوع درب ها با آهنگ شارش تردد هماهنگ می شوند و با جلوگیری از عبور سرما و باد موجب ذخیره انرژی می شوند .

از این درب ها می توان در فرودگاه ها ، خطوط آهن ، کشتی ها ، اسکله ها ، خدمات باربری ، دفاتر خدمات دولتی ، برج های چندین طبقه ، مراکز حمل و نقل ، بنادر و کشتی و انبار های کالا استفاده کرد و بدین وسیله درب ها را به روی جهان گشود .

ترکیب مواد در درب اتوماتیک ضد حریق و دود

 • شیشه های نسوز که در قسمت های داخلی و خارجی درب به کار برده می شوند .
 • چوب
 • آهن
 • آلومنیوم سنگ گچ به عنوان جاذب گرما
 • پرلیت
 • سنگ گچ به عنوان جذب کننده گرما
 • ورمیکولیت ( کانی طبیعی پیلو سیلیکاتی پایه آبی )
 • سنگ پشم
 • سنگ سرامیک

چگونگی ارزیابی درب اتوماتیک ضد حریق و دود

برای ارزیابی درب ها لازم است تا چهار چوب درب ها و لت های باز شونده برای گرفتن تائیدات لازم آزمایش های مورد نیاز استاندارد های NFPA80 , ANSI 156.2 IS3614 را پشت سر بگذارند . همچنین در این درب ها به منظور جلوگیری از همه گیر شدن دود حاصل از آتش سوزی در محیط های امن بالاخص راه پله ها از نوار دودبند با انعطاف زیاد و برش آسان دراندازه های مختلف استفاده می شود .

 نوارهای دودبند استفاده شده  در درب اتوماتیک ضد حریق بر اساس مواد سیلکونی و پلیمری می باشند که در اثر حرارت منبسط می شوند  و درزهای جانبی به وسیله ی آن ها پوشش داده می شود و در نتیجه از انتقال دود که از عوامل خطرناک صدمه دیدن افراد در آتش سوزی ها می باشد جلوگیری می کند .

لازم به ذکر است که نوارهای دودبند به کار رفته در درب اتوماتیک ضد حریق استانداردهای  ASIS 30 Part4 و ASIQ05 Part1 را دارا می باشند و همچنین هیچ نوع ماده ی سمی را از خود در فضای پیرامون در مقابل آتش و حرارت منتشر نمی کنند .

جهت اطلاع از قیمت درب اتوماتیک با شماره 09121388945 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *