درب اتوماتیک زیر سقفی

درب اتوماتیک زیر سقفی

به درب هایی که با فناوری روز و پیش رفته دنیا تولید می شوند و در عین حال ظاهر سنتی خود را حفظ می کنند ،درب اتوماتیک زیر سقفی گفته می شود .

باز شدن به صورت عمودی یا حرکت به زیر سقف از ویژگی بارز درب های سکشنال می باشد . این درب ها از پنل های جداگانه تولید می شوند که به سمت بالا جمع شده و در موازات سقف گاراژ قرار می گیرند . این درب ها از 3 تا 8 بخش تشکیل می شوند و تعدادی لولای محکم آن ها را در کنار هم نگه می دارند . چرخ ها به لبه های پنل ها وصل می باشند و به درب ها که به چهار چوب و سقف نصب شده اند ، اجازه حرکت می دهند . در اطراف درب ها ریل هایی وجود دارند که موجب می شوند درب در هنگام باز شدن از حالت عمودی به حالت افقی در آید .

درب های زیر سقفی به منظور ایجاد امنیت در ساختمان ها معمولا برای پارکینگ ها به کار برده می شوند .

درب پنلی ، نام دیگر درب اتوماتیک بالا رونده می باشد که در اندازه های متنوع تولید می شوند . این درب ها از سایزهای کوچک با ارتفاع 1900 و عرض 1500 تا سایز بزرگ تا ارتفاع 3700 و عرض 9000 در بازار موجود می باشند . البته لازم به ذکر است که استحکام و مواد مورد استفاده در ساخت درب ، تعیین کننده حداکثر ارتفاع و عرض درب ها می باشد .

راه اندازی درب اتوماتیک زیر سقفی معمولا بر مبنای سیستم پیچی یا فنری می باشد که البته در حال حاضر باز و بسته شدن  اکثر آن ها به صورت اتوماتیک می باشد . در تولید انواع درب برای اینکه بتوان آن ها را  به صورت دستی نیز باز و بسته کرد باید توازن و تعادل رعایت شود .

جنس های فولاد ، چوب ، وینیل ( نوعی پلاستیک ) ، آلومنیوم ، شیشه از جمله موادی می باشند که در ساخت پنل درب های سکشنال به کار برده می شوند . در ساخت این درب ها نوع مواد مورد استفاده بستگی به نوع کاربری درب و بودجه شما دارد .

انواع درب زیر سقفی

درب های زیر سقفی (سکشنال) ، انواعی از درب های اتوماتیکی می باشند که در انواع مختلف وجود دارند . در زیر به انواع درب های زیر سقفی اشاره می کنیم .

 • درب اتوماتیک گاراژ
 • درب اتوماتیک زیر سقفی
 • درب سکشنال صنعتی
 • درب سکشنال پارکینگی

درب اتوماتیک گاراژ

این نوع از درب ها با توجه به ارتفاع و عرض درب از پنل های با سایز های مختلف تولید می شوند .

درب گاراژ استاندارد معمولا ساخته شده از 4 یا 5 پنل می باشند که به سمت بالا باز می شوند . در این درب ها وزن درب با استفاده از فنر خنثی می شود .

درب اتوماتیک زیر سقفی یک تکه

انواع دیگری از درب اتوماتیک وجود دارند که نحوه باز شدن آن ها به صورت کشویی می باشد و به طور کامل در زیر سقف جمع می شوند و یک ورودی کاملا باز فراهم می کنند . این نوع درب ها که درب اتوماتیک زیر سقفی نامیده می شود معمولا به صورت یک تکه می باشند و زیر سقف پارکینگ به آسانی جا می شوند . با به کار بردن درب پارکینگ زیر سقفی می توان از حداکثر فضای موجود در پارکینگ استفاده کرد و تا 5 سانتی متر از پشت درب پارکینگ ماشین پارک نمود . این درب ها به دلیل صدای کم و همچنین مقرون به صرفه بودن مناسب برای استفاده در پارکینگ های مسکونی می باشند .

درب سکشنال صنعتی

درب سکشنال صنعتی

این نوع درب که در انواع سقفی و عمودی موجود می باشند برای مکان های صنعتی ، کارخانه ها ، نمایشگاه ها و … مناسب می باشند . درب سکشنال صنعتی با فشردن یک دکمه به راحتی باز و بسته می شوند . برای داشتن حداقل ایجاد سر و صدا در استفاده از درب ها می توان از این درب ها که در ساخت آن ها پنل های بسیار سبک به کار برده می شود استفاده کرد .

درب سکشنال پارکینگی چند تکه

درب اتوماتیک زیر سقفی پارکینگی انواع از درب های الکتریکی می باشند که فنر های هم تراز قوی موجب کاهش فشار مضاعف در آن ها می شود و در نتیجه موجب ایجاد تعادل در وزن می شود . این نوع از درب ها بیشتر برای پارکینگ ها پر رفت و آمد مثل پارکینگ محل کار و پارکینگ ساختمان ها توصیه می شود . وجود ریل های نگه دارنده و چرخ های ضد سایش در آن ها موجب می شود تا این درب ها استهلاک بسیار کمی داشته باشند .

مزایای درب زیر سقفی

درب بالا رونده چند تکه یا درب سکشنال به عنوان درب های اتوماتیک دارای مزایای بسیار زیادی می باشند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

 • در این نوع درب ها برخلاف سایر درب ها فضای خارجی پارکینگ اشغال نمی شوند به همین دلیل راننده می تواند ماشین را نزدیک درب پارک نماید .
 • در این درب ها استفاده از پنل های متعدد موجب می شود تا فشار روی چرخ ها به حداقل برسد .
 • نصب و نگهداری درب های زیر سقفی بسیار راحت می باشد .
 • در این درب ها ، قابلیت باز شدن به وسیله ی ریموت کنترل موجب می شود تا در زمان و انرژی افراد صرفه جویی شود .
 • تعمیرات این درب ها در هنگام آسیب دیدن پنل ها مقرون به صرفه می باشد .
 • درب سکشنال دارای امنیت بالایی می باشند .
 • به علت جمع شوندگی به صورت رول یا به دلیل اینکه پنل های موجود به صورت اتوماتیک به زیر سقف پارکینگ می روند موجبب می شود تا حداکثر فضای داخلی پارکینگ به کار برده شود .
 • این نوع درب ها دارای استحکام بالا و مقاومت زیاد در برابر وزش های باد شدید ، نور و آتش می باشند .
 • درب سکشنال دارای ظاهری مدرن می باشند که موجب می شود تا زیبایی نمای ساختمان دو چندان شود .
 • در این درب ها حداقل میزان مصرف انرژی و لرزش و صدا وجود دارد .
 • درب سکشنال دارای استحکام بالا و طول عمر زیاد می باشند .
 • این درب های دارای سنسور ضد سقوط می باشند و این بدین معنی است که در صورتی که فنر های درب به درستی کار نکنند ، سیستم موجود مانع از سقوط درب و بروز صدمات ناشی از آن می شود .

نحوه عملکرد درب اتوماتیک زیر سقفی

 عملکرد درب های بالا رونده به دو صورت دستی و اتوماتیک می باشد .

 • عملکرد دستی درب بالا رونده : درب های سکشنال به دلیل داشتن فنر های مستحکم قابلیت باز شدن به صورت دستی را دارا می باشند . در این درب ها وجود دستگیره دو طرفه موجب باز و بسته شدن دستی درب می شود .
 • عملکرد اتوماتیک درب های بالا رونده : درب اتوماتیک زیر سقفی دارای فنرهای هم تراز و ریل هایی می باشند که موجب می شود تا درب در زیر سقف جمع شود و کمترین میزان فضا را اشغال نماید . بنابرین به افرادی که فضای کمی دارند ، استفاده از این درب ها توصیه می شود .

قطعات موجود در درب های زیر سقفی

در درب های سکشنال ، علاوه بر ریموت کنترل و درب ، تجهیزات دیگری نیز به کار برده می شوند که هر کدام از تجهیزات به کار گرفته شده بر عملکرد و ایمنی درب اثر می گذارد .

 • درب های سکشنال با توجه به نوع کاربری پارکینگ از پنل های متفاوت تشکیل می شوند و تعداد پنل هایی که در آن ها به کار برده می شوند ، بستگی به بزرگی و کوچکی محل مورد نظر دارند .
 • تابلو فرمان مهمترین قسمت درب پارکینگ می باشد ، که نیاز به برق و اندکی هوش مصنوعی دارد تا بدرستی کار کند . تابلو فرمان درب های زیر سقفی بسار پیچیده می باشند و بنابرین لازم است در نگهداری آن ها دقت شود تا از بروز حوادث و هزینه های احتمالی جلوگیری کند .
 • فنر های فلزی از دیگر لوازم به کار رفته در درب سکشنال می باشد ، که وزن نسبتا زیادی را در بالا و پایین رفتن درب گاراژ تحمل می کند . فنر ها در دو نوع پیچشی و صاف موجود می باشند که نوع پیچی بالای درب پارکینگ قرار می گیرد و رایج ترین نوع می باشد و انرژی خود را از پیچ خوردن به دست می آورند . فنر های صاف در امتداد قسمتی از زنجیر در دو طرف به حرکت در می آیند و انرژی خود را از کشیده شدن به دست می آورند .
 • در قسمت بالای درب محفظه ی استوانه ای قرار دارد که فنر های پیچشی با جمع شدن به دور آن موجب بالا رفتن درب می شوند . این محفظه در صورت استفاده از فنر های پیچشی مورد نیاز می باشند .
 • در دو  قسمت انتهایی این استوانه درام قرار می گیرد که در حین بالا و پایین رفتن درب می چرخند و همین امر موجب می شود تا کابل ها به چرخش درآیند و درب ثابت بماند و تعادل در کل سیستم درب برقرار شود .
 • در این درب ها همچنین کابل های بالابری وجود دارد که در قسمت پایین به درب و در قسمت بالا به درام متصل می شوند و در هر طرف به صورت عمودی از بالا به پایین حرکت می کنند . به طور کلی کابل ها اتصالاتی می باشند که برای اینکه درب به آسانی بلند شود ، موجب انتقال نیرو از فنرها می شوند .
 • در درب زیر سقفی همچنین شیلر هایی از جنس استیل وجود دارد که محل قرار گیری غلطک ها و هدایت آن ها به سمت بالا و پایین می باشند . این شیار ها همانند ریل قطار همه چیز را در یک مسیر درست هدایت می کند .
 • غلتک هایی از جنس استیل یا نایلون از دیگر تجهیزات به کار رفته در درب سکشنال می باشند که با حرکت در امتداد شیار ها امکان باز و بسته شدن درب با حداقل صدا را فراهم می کنند . بسیاری از مردم بر این باورند که جنس نایلونی غلطک ها موجب تولید صدای کمتری می شود در حالی که چنین نیست و تعداد یاتاقان های موجود در هر غلتک بر روی صدای تولیدی اثر می گذارد و جنس آن تاثیری در کاهش صدا ندارد .
 • یک قطعه فلزی ، پلاستیکی یا آلومنیومی در درب ها به عنوان نگه دارنده آن ها می باشد که در امتداد قسمت پایین درب در حرکت می باشد تا درب را به طور کامل بسته نگه دارد .
 • سنسور های مادون قرمز در تمامی درب های اتوماتیک تولید شده وجود دارد که در صورت قرار گرفتن مانعی در سر راه درب آن را تشخیص می دهد و بنابراین مانع از بسته شدن ناگهانی درب بر روی حیوانات و اشیاء و افراد می شود . این سنسور ها جعبه های کوچکی می باشند که در دو طرف درب نصب می شوند .

تعمیرات درب اتوماتیک زیر سقفی

تعمیر درب اتوماتیک زیر سقفی ، کاری تخصصی می باشد که در صورت مواجه با آن توصیه می شود تا از  متخصصین و تکنسین های کاربلد در این زمینه  کمک بگیرید و برای انجام این کار خود دست به کار نشوید .  با این وجود نکاتی را در رابطه با تعمیرات این درب ها ارائه می دهیم تا با رایج ترین تعمیرات درب سکشنال و نحوه تعمیر آن ها اشنایی داشته باشید .

 • لازم است تا ریل فلزی داخل درب گاراژ بررسی شوند . نگاهی به قلاب هایی که این ریل ها را بر روی دیوار نگه می دارند بیاندازید . در صورت شل و لق بودن حتما پیچ و مهره ها درون قلاب را محکم کنید . درب اتوماتیک زیر سقفی را بسته و ریل ها را با توجه به وجود پیچ خوردگی و فرو رفتگی بررسی کنید . در صورت آسیب دیگی نقاط با استفاده از چکش لاستیکی یا چوبی می توان آن را تعمیر کرد اما در صورتی که میزان خرابی گسترده باشد باید از تعمیر کار کمک گرفت .
 • بررسی کنید تا شیارها هم تراز باشند و در یک سطح قرار بگیرند . در صورتی که شیار تراز نباشد امکان دارد شل شده و مشکلاتی ایجاد نماید .
 • از زنگ زدگی قطعات جلوگیری کنید ، زیرا نه تنها بر ظاهر درب تاثیر می گذارند بلکه موجب عملکرد نادرست آن نیز می شوند . این مشکل زمانی پیش می آید که آهن برای مدت طولانی در معرض آب یا هوا قرار گیرد . بنابراین به منظور رها شدن از آن در صورتی که ضمانت نامه را مطالعه کرده باشید و اجازه استفاده از شیوه های ساده را داشته باشید می توانید برای پاک کردن ناحیه مورد نظر از صابون ظرفشویی استفاده کنید . همچنین می توانید پارچه ای را به سرکه آغشته کرده و در قسمت زنگ زده بکشید تا پاک شود .
 • با روغن کاری ساده می توانید صدای جیر جیر صفحات در اثر شل شدن قطعات را که مشکلی عمومی می باشد قطع نمایید .
 • در صورت ورود هوای سرد یا سر و صدا می توانید درزگیر را که در اکثر درب ها به عنوان عایق نصب می شود را بررسی نمایید .
 • در صورتی که درب را به وسیله ریموت باز می کنید و درب باز می ماند اولین راه حل بررسی چشم الکتریکی درب می باشد که امکان دارد با گذشت زمان کثیف شده باشد . بنابرین می توانید با تمیز کردن آن با یک پارچه ی نرم مشکل را حل نمایید .

برای تعمیر درب اتوماتیک و درب های اتوماتیک بالا رونده می توانید با تعمیرکارات و تکنسین های ما تماس بگیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *